• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
pediritim.com sitesi 
Doç Dr Murat ÇİFTEL (çocuk kardiyoloji uzmanı)
tarafından update edilmektedir.***İLETİŞİM***
masum üfürümler

Sık karşılaşılan masum kalp üfürümleri

Still üfürümü: en sık 3-6 yaş arasında sternumun sol alt kenarı ile apeks arasında duyulur. Bebeklerde ve adolesanlarda olabilir. 2-3/6 sistolik üfürümdür. Düşük frekanslı sestir.  Müzikal tarzdadır. Klasik vibratuvar üfürüm denir. Steskopun çan kısmı ile en iyi hasta supin pozisyonunda iken duyulur. Valsalva manevrası ile kaybolur. EKG ve PA grafisi normaldir. ****VSD üfürümü daha yüksek frekanslı-haşindir. VSD üfürüm derecesi fazladır ve trill vardır.

Çocukluk çağının pulmoner ejeksiyon üfürümü: en sık 8-14 yaş ve adolesanlarda olur. Sternumun sol üst kenarında üfler tarzda sestir. 1-3/6 sistolik üfürümdür.  Trill yok veya ejeksiyon kliği yoktur.

***PS da trill, klik, S2 de geniş çiftleşme, EKG de RVH ve PA grafisinde poststenotik dilatasyon vardır. ***ASD de klik ve trill yok geniş sabit çiftleşme ve TK geçen fazla kan akımına bağlı middiyastolik üfürüm vardır.

Yenidoğanların pulmoner akım üfürümü: 1-2/6 üfürüm yenidoğanlarda sık, sternumun sol üst kenarında her iki göğüse ve koltuk altına yayılır. 6 aya kadar devam edebilir. Pretermlerde daha şiddetlidir. Perifer pulmoner dalların rölatif darlığına bağlıdır.

Venöz hum:uğultu: 3-6 yaş arasında olur. Sağ veya sol supra veya infraklavikular alanda duyulur. Devamlı üfürüm olup diyastolik kompanenti daha baskındır. Sadece Dikey durumda duyulur. Supin pozisyonunda duyulmaz. Ayrıca başı yana çevirmekle veya basmakla kaybolabilirPDA nın üfürümünden ayırt edilmelidir. PDA üfürümü sol sternum 2.interkostal aralıkta, sistolik kompanti daha baskındır. Geniş nabız aralığı ve nabız basıncında artış vardır. EKG ve TELE grafide etkilenme vardır.

Supraklavikular sistolik üfürüm: karotid üfürüm: erken sistolik ejeksiyon üfürümüdür. Karotid arterdeki türbülans kaynaklıdır. Aort kapak darlığı ile karışabilir. AS da suprasternal trill ve üfürüm vardır.

 

Yenidoğanlarda normal FM bulguları

Kalp hızı daha fazladır, akrosiyanoz olabilir, intrapulmoner şant ve PFO dan dolayı hafif siyanoz olabilir (başka neden yok ise). Apeks sağdadır-RVH, S2 tektir, PH bağlı klik olabilir, yenidoğanın pulmoner akım üfürümü olabilir

Doğumdan hemen sonra PS, AS ve yetmezlik üfürümleri duyulur (PVR den etkilenmez). VSD üfürümü 2 haftadan sonra duyulur. ASD üfürümü RV kompliyansına bağlı olarak 1-2 yaşından sonra duyulur. BAT ve PA-PDA varlığında üfürüm olmayabilir.

 

 

  
9984 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam79
Toplam Ziyaret178558
Takvim