• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
pediritim.com sitesi 
Doç Dr Murat ÇİFTEL (çocuk kardiyoloji uzmanı)
tarafından update edilmektedir.***İLETİŞİM***
telekardiyografi

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA TELEKARDİYOGRAFİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Röntgen tüpü göğüse 180 cm uzakta iken çekilen posterior-anterior filmlere TELEKARDİYOGRAFİ-TELE denir. Küçük çocuklarda timüs hiperplazisi sıktır. Bu ön mediyastende ve kalbin önünü doldurur. Ayırt etmek için sol yan (lateral) grafide ön mediasteni dolduran timusun görüntülenmesi ve kalbin büyük olmadığının gösterilmesi tanıyı koydurur.

Telekardiyografi çekilşrken şunlara dikat edilmelidir.

Kalite ve çekim tekniği uygunluğu sonra ise (1.ayakta ve 180cm uzaklıktan çekilmelidir, 2. İnspiryumda çekilmeli bunun içinde 9 arka ve 6 ön kostanın görünmesi gereklidir. 3. Sertlik veya penentrasyona bakılır bunun için ilk 4 dorsal vertebra saptanmalıdır, 4. Simetrik çekim bunun içinde klavikulla simetrik olmalı ve trekea orta hatta olmalıdır.

1-Kalp büyüklüğü (A+B/C kardiyotorasik indeks-KTİ bakılır KTİ yenidoğanda 0,60 süt çocuğunda 0,55 3 yaş ve üzerinde ise 0,50 altında olmalıdır erişkinlerde 0,45) ,  2-kalbin şekli ve konturları **VCS-aort, **RA, **AORT-pulmoner konus, **sol atriyum ve sol ventr. Kalbin sağ üst kontürünü VCS ve aort oluşturur bu nedenle TAPVDA VCS genişlemesi ve AS de poststenotik darlığa bağlı ve sağ arkus aorta varlığında burası genişler. Sağ alt kadranı ise sağ atriyum oluşturur, triküspit yetmezliğinde, ebstein anomalisinde ve triküspit atrezisinde burası genişler, kalbin sol üst tarafını ise pulmoner konus ve sol atriyum apendiks oluşturur pul konus belirginleşme yapan nedenler buna neden olur. Kalbin sol alt belirginleşme MY, AY gibi sol ventrikülde büyümede yapan nedenler neden olur. 3-pulmoner konus (kardiyomegali, pulmoner konuşta belirginlik ve pul vaskülarite artışı) PH varlığında olur. TOF, PA ise pulmoner konus çöküktür, 4- akciğer damarlanması: akciğer damarlanması ASD, VSD, PDA, PH artar. TOF ve PA de azalır. ES ise budanmış ağaç görünümü vardır. not: pulmoner konus (ana PA ve sol PA tarafından oluşturulur)

Pulmoner konus belirgin-kabarık

  • ASD, VSD, PDA, AVSD sol sağ şant
  • Poststenotik dilatasyon-PS
  • İdiyopatik pulmoner arter dilatasyonu

Sol sağ şant veya hafif pulmoner HT tipik olarak: kardiyomegali, pulmoner konusta belirginleşme, pulmoner vaskülaritede artış olur.

ÖZEL DURUMLARDA KALP GÖRÜNÜMÜ

FALLOT TETRALOJİSİ: sağ ventrikül hipertrofi apeks yukarıya, pulmoner konuş çökük SABO AYAKABI

BAT: hipoksiye bağlı timüs hipoplazisi, kardiyomegali, pul konus ve vas artmış YAN YATMIŞ YUMURTA

TAPVDA: VCS geniş, vertikal ven mevcut 8 veya kardan adam görünümüne neden olur.

PVOH-ES: budanmış ağaç görünümü

Pulmoner venöz staz, pulmoner venöz HT: geyik boynuzu görünümü kerley A ve B çizgileri

Perikardiyal sıvı: kızılay çadırı veya cam sürahi görünümüne neden olur.

 

ES-PVOH: pulmoner konus çok belirgin, proksimal damarlar geniş, distal damarlarda obstrüksiyon bu nedenle TELE de budanmış ağaç görünümü vardır.

Pulmoner venler normalde görülmez fakat staz varsa geyik boynuzu görünümü olur, nadiren kerley A ve kerley B çizgileri olur. 

  
6491 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam79
Toplam Ziyaret178558
Takvim