• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
pediritim.com sitesi 
Doç Dr Murat ÇİFTEL (çocuk kardiyoloji uzmanı)
tarafından update edilmektedir.***İLETİŞİM***
siyanotik yenidoğana yaklaşım

SİYANOTİK YENİDOĞANA YAKLAŞIM

Siyanotik yenidoğan ile karşılaştığında yani siyanoz ve arteriyel desaturasyon olduğunda siyanoza neden olabilecek hastalıklar için başlangıçta fizik muayene, EKG, direkt grafi bakılmalıdır. SANTRAL SİYANOZUN 3 SIK NEDENİ  KKH, AKCİĞER HASTALIKLARI ve MSS hastalıkları (MSS depresyonu) dır. Ağlama ile MSS ve AKCİĞER kaynaklı siyanozda azalma KKH bağlı siyanozda artış olabilir.  

 

**Santral siyanoz nedenleri ve klinik bulguları

**Siyanotik yenidoğan yönetiminde önerilen basamaklar

1- EKG ve GÖĞÜS GRAFİSİ: EKG ve pulmoner damar gölgelenmelerine bakılarak SİYANOTİK KKH ayırıcı tanısında

*Pulmoner damar gölgelerinde artış olan siyanotik yenidoğanlarda ayırıcı tanı

*Pulmoner damar gölgelerinde azalma olan siyanotik yenidoğanlarda ayırıcı tanı

2- Hiperoksi testi: kalp veya akciğerden kaynaklanan siyanozu ayırtetmeye yarar. Önce parsiyel oksijen basıncı (Po2) saptanır. Sonra %100 o2 hood ile olabilir. 10 dakika kadar verilir. Arteriyel po2 değeri test edilir (hiperoksi testi). Akciğer hastalıklarında po2 100 mmHg üzerine çıkar. Kalp belirgin sağ-sol şant varlığında po2 100 mmHG geçemez. 10-30 mmHg lik bir artış olur. İstisnai durumlar vardır. TAPVDA:YÜKSEK PA KAN AKIMI OLDUĞUNDAN PO2 100 MMHG ÜZERİNE ÇIKABİLİR. AKCİĞER HASTALIĞI VE YAYGIN İNTRAPULMONER ŞANT VAR İSE BU DURUMDA AKCİĞER HASTALIĞI FAKAT PO2 100 MMHG GEÇEMEZ

3-Preduktal ve postduktal arterlerde po2: özellikle sağ üst taraftan temporal arter, brakiyel arter veya radiyal arterden alınan kan umlikal arter hattında alt ekstremitelerde kan örneği alınıp karşılaştırma yapılır. Üstte po2 10-15 mmHg daha yüksek olması anlamlıdır. Bunun daha ağır şeklinde zaten differansiyonel siyanoz (üst pembe alt mor) olur bu yenidoğan persistan pulmoner hipertansiyonunda, ciddi AS, aort koarktasyonu ve diğer sol obstrüktif lezyonlarda olur.

4-PGE1 İNFİZYONU: Siyanotik konjenital kalp hastalığı şüphesi varlığında hemen PGE1 infizyonu başlanmalıdır. Başlangıç dozu 0,1mcg.kg.dk  (Başlangıç dozuna yanıt alınamaz ise doz 0,4 mcg.kg.dk kadar artırılabilir) daha sonra po2 de iyileşme, TA düzelme olduktan sonra doz yavaş yavaş 0,01mcg.kg.dk kadar azaltılabilir. en sık yan etkileri ateş, apne, flushing, taşikardi-bradikardi, hipotansiyon ve kardiyak areste neden olabilir. Sağ obstrüktif lezyonlarda PA olan kan akımının sağlanması için sol obstrüktif lezyonlarda ise aortaya olan kan akımının sağlanması için başlanmalıdır. Diğer bazı defektlerde TAPVDA, BAT başlanmalıdır.

 

  
5063 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam79
Toplam Ziyaret178558
Takvim