• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
pediritim.com sitesi 
Doç Dr Murat ÇİFTEL (çocuk kardiyoloji uzmanı)
tarafından update edilmektedir.



***İLETİŞİM***
ALCAPA (sol koroner arterin PA den çıkış anomalisi)

ALCAPA, sol koroner arterin PA den çıkış anomalisi, BLAND-WHİTE GARLAND SENDROMU

Erken dönemde PA basıncı yüksek olduğundan AKIM LCA bağlı infark olmaz ve hasta sıklıkla asemtomatiktir. Fakat PA basıncının azalması ile PA e doğru koroner akım olup ve sol ventrikül yetmezliği ve infarkt oluşmaya başlar buna bağlı çocukta huzursuzluk, kalp yetmezliği bulguları ve MY bağlı üfürüm orataya çıkar interkoroner kollateraller vardır.

ALCAPA da anterior-lateral infarkt örneği vardır. D1, AVL ve prekordiyal derivasyonlarda PATOLOJİK Q dalgası vardır.  Ters T dalgası ve ST değişiklikleri vardır. TANI KONULAN HASTALAR CERRAHİ OLARAK DÜZELTİLMELİDİR.

Palyatif tedavi PA den LCA nın çıkış yerine basit ligasyon fakat tercih edilmez kritik yenidoğanlara bile tam düzeltici ameliyat yapılmalıdır. Amaç iki koroner oluşturmaktır.

***Sol koroner arterin tekrar aortaya implantasyonu: SOL KORONER ARTERİN DOĞRUDAN AORT KÖKENE TRANSFERİ EN ÇOK TERCİH EDİLEN AMELİYATTIR. Fakat her zaman mümkün olmayabilir. Anormal koroner arter PA tarafındaki button ile alınarak reimplantasyon yapılır.

İntrapulmoner tünel ameliyatı (TAKEUCHİ ameliyatı): burada aortopulmoner pencere oluşturulur ve buradan aort kanı LCA nın PA çıkan orifisine aort kanı yönlendirilmiş olur. Supravalvüler PS ve AY sık komplikasyon olarak kalır.

Tashiro onarımı: PA LCA orifisi kesilir ve yeni LCA oluşturulara aort ile anestemoz edilir.

Subklaviyan sol koroner arter anestemozu:anormal sol koroner arter ile SSCA arasında anastemoz yapılır.

  
2279 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret177592
Takvim