• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
pediritim.com sitesi 
Doç Dr Murat ÇİFTEL (çocuk kardiyoloji uzmanı)
tarafından update edilmektedir.***İLETİŞİM***
Elektrokardiyografi (EKG) yorumlanması
ÇOCUKLARDA BASİT EKG OKUMA

1-kalp hızı: taşikardi veya bradikardinin saptanması için ölçülür. Normalde kağıt kayıt hızı 25mm saniyedir. 25mm/sn dir. 1mm:0.04 sn 5mm 0.2 sn dir.  Kalp hızı doğrudan RR aralığı sn olarak ölçülür ve bu 60 sayısına bölünür. ki bunu QT aralığının saptanması içinde kullanacağız. 9 küçük kare olsun 9x0.04sn:0,36 sn dir. 0,36/60 böleriz 166/dk çıkar. Veya 300/büyük kare, 1500/küçük kare olarakta saptayabiliriz.

2- intervaller ve sürelerin saptanması: P süresi P dalgasının başından sonuna kadar ölçülür. SN veya MSN olarak saptanır: 1sn:1000 msn dir. P süresi sol atriyal hipertrofide uzar.  PR süresi P dalgasının başından QRS başlangıcına kadar ölçülür. Genelde D2 de  ölçülür. QRS süresi  Q dalgasının başından S dalgasının bitimine kadar saptanır. QT intervali  Q dalgasının başından T dalgasının sonuna dek ölçülür.  QT süresinin uzaması ciddi ventriküler aritmilere neden olabilir bu nedenle düzeltilmiş QT süresi saptanmalıdır. Bakınız uzun QT sendromu

3- amplitüdün saptanması: P dalgası, QRS ve T dalgası amplitüdüne rutin olarak bakılır. P dalgasının voltajı sağ atriyal hipertrofide önemlidir. Artmış QRS voltajı sol ventrikül hipertrofisinde olur. T dalgası voltajında değişiklikler elektrolit bozukluğunda, ventrikül hipertrofi ve  miyokardiyal bozukluklarda olur. Voltajın değerlendirilmesi için kalibrasyona bakılmalıdır normalde 1mv:10mm olacak şekilde saptanır ve bu EKG de vardır. ilk yarısı ekstremite 2.yarısı ise göğüs derivasyonlarını gösterir. Yarım ise düzeltmek için 2 ile çarpılmalıdır.

4-QRS aksı saptanmalıdır:  QRS aksı ventriküler hipertrofi, dal bloğu, ileti bozuklukları, infarkt durumunda bozulur bunların saptanmasında kullanılır. D1 ve AVF kullanılarak hesaplanabilir. P ve T aksı da aynı şekilde hesaplanabilir.  P aksı: P aksı benzer şekilde saptanır P aksı pacemaker yeri hakında bilgi verir. Normal P aksı tüm yaşlarda sol alt kadrandadır.  T aksı sol alt taraftadır. T aksı ciddi ventriküler hipertrofide bozulur ve strain göstergesidir.  V3R ve V4R ayna hayali sağa yerleştirilir ve sağ ventrikül hipertrofisinin göstergesidir.

V1: sağ 4.interkostal aralık

V2: sol 4.interkostal aralık

V3:  V2-V4 arasına

V4: midklavikular hatta

V5: ön aksiler

V6: orta aksiler bölgeye

5-  ST segment ve T dalga değişiklikleri: elektrolit bozuklukları ve miyokart hastalıklarında perikardit gibi durumlarda değişir.

 

 

  
3075 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam79
Toplam Ziyaret178558
Takvim