• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
pediritim.com sitesi 
Doç Dr Murat ÇİFTEL (çocuk kardiyoloji uzmanı)
tarafından update edilmektedir.***İLETİŞİM***
Ross ameliyatı ve Ross-Konno operasyonu

Ross ameliyatında pulmoner kapak dar olan aortik kapak ile değiştirilir ve pulmoner kapak için ya conduit veya homogreft kapak kullanılır. Bazen aortik kapak tamir edilerek pulmoner kapak olarak kullanılır buna çift ross ameliyatı denir. Birde Ross-Konno operasyonu vardı.  Ross-Konno operasyonunda ise aortik çıkışta darlık bozukluk vardır. bu nedenle ross ek olarak aort çıkışı düzeltilir. yani aort kapak hastalığı ile birlikte annuler hipoplazi bulunması halinde veya tünel tip subaortik darlıklarda öncelikle tercih edilebilecek cerrahi seçeneklerden birini oluşturur. Geç dönemde pulmoner otogreft dilatasyonu ve yetersizliği veya pulmoner çıkım yolu rekonstrüksiyonu için kullanılan kondüit dejenerasyonu ve stenozu gibi problemlerle karşılaşılabilmektedir.  

Ross-Konno operasyonu, aort kapak hastalığı ile birlikte annuler hipoplazi ve/veya tünel tip subaortik obstrüksiyonu olan pediatrik hastalarda tercih edilen bir cerrahi prosedürdür. Pulmoner otogreftin büyüme potansiyeli taşıması, antikoagülasyon gerektirmemesi ve uzun dönem sonuçlarının, alternatiflerine oranla daha iyi olması, bu tercihin başlıca nedenlerini oluşturmaktadır. Özellikle son yıllarda Ross operasyonu uygulanan bazı hastalarda aort kökü dilatasyonu ve buna bağlı aort yetersizliği gelişebileceği bildirilmiştir. Pulmoner rekonstrüksiyon için kullanılan kondüitin dejenerasyonu nedeniyle gelişen darlık da bu hastaların potansiyel uzun dönem problemleri arasında sayılmaktadır . Ross prosedürü uygulanan hastaların uzun dönem takiplerinde hem aortik, hem de pulmoner kökü birden ilgilendiren ve iki patolojiye aynı anda reoperasyon gerektiren klinik durumlar ile çok nadir olarak karşılaşılmakta ve bu olgular cerrahi yaklaşım açısından problemli olabilmektedir.

(Bu olgu sunumunda, beş yıl önce Ross-Konno operasyonu uygulanmış olan ve sol atriyuma bası yapan asandan aort anevrizması, aort yetersizliği ve pulmoner kondüit dejenerasyonu nedeniyle reoperasyona alınarak aortik ve pulmoner kök re-replasmanı uygulanan hasta, cerrahi yaklaşım stratejisi açısından tartışılmaktadır. (http://tgkdc.dergisi.org/text.php3?id=863)

Ross ameliyatının olası sonradan oluşacak ve bazı kompleks ameliyatlar gerektirecek bozukluklar oluşabilir.  neoaortic root veya coronary arteries ile ilgili bozuklar oluşabilir. Aortic root replacement gerekebilir. Pulmoner arter ve aortik kökte genişleme anevrizma oluşabilir.  

 Ameliyat öncesi var olan aortik kapak yetmezliği tekar ameliyat için tek bağımsız risk faktörüdür (pulmoner otogreft).  Ross operasyonunun, aort kapak hastalığına kesin çözüm sunabiliyor olması ve antikoagülan kullanımına gerek olmaması gibi avantajları nedeniyle tercih edilmesi gereken aort kapak replasmanı yöntemi olduğu öne sürülmektedir. Fakat, prosedürün düşük mortalite ve morbidite ile yapılabilmesine, endikasyonlarının gittikçe genişletilmesine karşın, tekniğin zor ve deneyim gerektirmesi dolayısıyla, hastaların seçiminde prosedürden sağlayacağı fayda ile, alınacak riskin iyi hesaplanması gerektiği söylenebilir.

 

Not: marfan sendromu olan hastalarda ross yapılmaz

 

  
6046 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam74
Toplam Ziyaret178553
Takvim