• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
pediritim.com sitesi 
Doç Dr Murat ÇİFTEL (çocuk kardiyoloji uzmanı)
tarafından update edilmektedir.***İLETİŞİM***
brugada sendromu

Brugada sendromu 1988 de tanımlanmış, otozomal dominant geçişli bir hastalıktır. Hastaların önemli bir bölümü sporodiktir. Erkeklerde kadınlardan daha sıktır. Mutasyon kardiyak sodyum kanallarını kodlayan SCN5A genindedir. Genetik test sensivitesi oldukça düşüktür. 

Brugada tip 1: sağ prekordiyal derivasyonlarda (V1-3) 2mm eşit veya geçen ST elevasyonu ve takip eden T negatifliği vardır(coved tip).

Brugada tip 2: sağ prekordiyal derivasyonlarda 2mm eşit veya geçen ST yüksekliği ve takip eden pozitif veya bifazik T dalgası izlenimi vardır (saddleback tip).

Brugada tip 3: tip 1 veya 2 elvasyon 2mm altındadır

SAĞ PREKORDİYAL DERİVASYONLARDA ST SEGMENT YÜKSEKLİĞİ YAPAN NEDENLER

SAĞ VE SOL DAL BLOĞU, SOL VENTRİKÜL HİPERTROFİSİ, MİYOKARDİT, PULMONER TROMBOEMBOLİ , SSS HASTALIKLARI , AŞIRI TAD ALINMASI, KOKAİN ALIMI , DUCHENE MUS DİSTROFİSİ , TİAMİN EKSİKLİĞİ, HİPERKALSEMİ VE HİPEPOTASEMİ, ARVD  ve LQTS 3

 ST ELEVASYONUNU ARTIRAN VE ARİTMİYE NEDEN OLAN FAKTÖRLER

YÜKSEK ATEŞ, HİPERKALEMİ, HİPERKALSEMİ, KOKAİN VE ALKOL, SODYUM KANAL BLOKERLERİ, B BLOKERLER VE NİTRATLAR, TAD, SSRİ VE LİTYUM

Brugada sendromunun tanısı EKG ile konur. EKG dinamiktir. Her zaman aynı değildir. Bu nedenle farklı zamanlarda EKG çekilmelidir ve gerekirse provokasyon testleri yapılmalıdır.

Provokasyon test için sodyum kanal blokerleri kullanılır.

Ajmaline 1mg.kg 5 dk üzerinde verilir ve dakikalık EKG çekilmelidir. Bunun dışında flecainide, procainamide, pilsicanide kullanılabilir. Tanıda en etkili ilaç ajmalin olup 1mg.kg 5 dakikada uygulanır İ.V dakikalık EKG çekilir.

Provokasyon test sonlandırılması

Tanısal tip 1 brugada EKG paterni gelişmesi

PVCs ve diğer aritmilerin gelişmesi

QRS süresinde %130 uzama olması


***tehlikeli ventriküler aritmilerin tedavisinde ve EKG paterninin normal dönmesinde yani BRUGADA FIRTINASINDA İZOPROTERENOL oldukça FAYDALIDIR.
  
2783 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam79
Toplam Ziyaret178558
Takvim