• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
pediritim.com sitesi 
Doç Dr Murat ÇİFTEL (çocuk kardiyoloji uzmanı)
tarafından update edilmektedir.***İLETİŞİM***
kritik pulmoner stenozda balon valvüloplasti

Kritik PS da sağ ventrikül hipertrofisi ve sonrasında sağ ventrikül yetmezliği oluşur. RV sıklıkla hipoplastik olup hasta doğumda siyanotik olup RV basıncı sistemik veya suprasistemiktir. Neden sıklıkla komissural füzyondur. Kritik PS olan hasta sıklıkla siyanotiktir ve PGE1 kullanmak gereklidir. Ağır hipoplastik sağ ventrikül ve sağ ventrikül bağımlı koroner dolaşım mevcut ise bu hastalar fontan adayıdır. Burada kapak Z skoruda önemlidir. -3 altında ise belirgin hipoplazi vardır ve stent gerekebilir.

Sedasyon ısıtıcı bataniye gereklidir. PGE PDA açık tutulmalıdır. Buradan tel geçerse daha stabil olur bazen iğne ucu kadar jet akımı vardır ayrıca bu hastalarda küçük balonu görmek için %50-75 kontrast sullandırılmalıdır. Başlangıçta koroner balon ile pre-dilatasyon genişletme yapılabilir.6 atm basınç yeterlidir. TYSHAK 2 genelde uygundur. Küçük kılıftan geçer 4F-5F geçer, tek dezavantajı patlama basıncı 6 atm dir balon 2cm seçilebilir. İşlem sonrasında PGE1 ile izlenmesi gereklidir.  %20 hastada siyanoz devam eder. Ortalama 10 gün halen duktusa bağımlı ise BT şant veya DUKTAL ŞANT veya yetersiz dolaşım SEPTOSTOMİ gerekebilir. RV hipoplazisi var ise balona ek diğer cerrahi tedavi gerekebilir. Bazen restenoz olur bu hastalar izlenir pulmoner yetersizlik sıkıntı olabilir. İnfindibuler obstrüksiyon daha nadir olur.  PDA geçilirse STENT için hazırlanmış olur. Kritik PS komplikasyon fazladır. %15-20 komplikasyon olur. Efüzyon, perfütasyon, acil BT şant gerekebilir.

%75 civarında ağır PY olabilir onun için hafif darlık bırak daha sonra balon pulmoner kapak replasmanından daha iyidir1.2-1.4 kat balon olması gereklidir.  Pulmoner kapak anülüsü uçtan ölçülmelidir. İşlem yetersiz olduğunda BT şant gerekebilir. RV iyi ise balon yapmanın sonucu iyidir. Her zaman ek cerrahi gereklidir. 


 

  
1900 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret177590
Takvim